Opublikowano

Kamienie i skałki w ogrodach w szkle – przegląd

Kamień do ogrodów w szkle

Kamień w ogrodach w szkle to nieodłączny element miniaturowego ekosystemu. Bo przecież sama kompozycja to wycinek krajobrazu, a krajobraz to ziemia. Ziemia zaś tworzy się właśnie ze skały macierzystej. Kamienie możemy znaleźć w leśnych, ciemnych zakamarkach – te pokryte mchem i suchymi liśćmi opadłymi z drzew. Możemy znaleźć je na skalistych zboczach gór gdzie pomiędzy nie wciśnięte są niewielkie paprocie i mszaki oraz w uporządkowanych ogrodach japońskich, gdzie wszystkie elementy mają z góry zaplanowane ułożenie. Są więc nierozerwalnie związane z ziemią i wszystkim co z niej wyrasta.

 

Co daje nam kamień?

Kamień dopełnia miniaturową kompozycję, nadaje jej charakteru, spełnia rolę podpory dla roślin, a pokruszony w formie żwiru wyściela powierzchnię gleby. Eksponuje dzięki temu walory estetyczne roślin posadzonych w słojach. Do dyspozycji na rynku mamy wiele rodzajów kamienia, ale należy wybierać tylko te, które będą odpowiednio dobrane do warunków glebowych panujących w słoiku. A dlaczego? Bo skały tak jak i gleba mają swój odczyn. Nadają także specyficzne pH glebie w swoim otoczeniu. Idąc tym tropem nie możemy umieścić w kompozycji o kwaśnym odczynie gleby kamienia, który będzie ją odkwaszał, podnosił jej pH, ponieważ w którymś momencie odczyn zmieni się na tyle mocno, że składniki pokarmowe dostępne w glebie dla roślin staną się dla nich nieprzyswajalne. I kolokwialnie mówiąc roślinka “umrze nam z głodu”.

Oczywiście można iść prostym tokiem rozumowania i wyszukiwać samemu skałek i kamieni w siedlisku (tym naturalnym), które chcemy zminiaturyzować i zamknąć w szkle. To znaczy, że w kwaśnym lesie sosnowym wyszukiwać kamienie, które później umieścimy w słoju o leśnym charakterze. Ale najprościej jest wybrać kamień o znanych właściwościach i cieszyć się jego specjalnymi walorami estetycznymi.

Chcę Wam dziś przedstawić kilka rodzajów kamienia, który dostępny jest w naszym sklepiku, a także podrzucić kilka pomysłów na jego zastosowanie i zainspirować do tworzenia własnych kompozycji z ich udziałem.

GNEJS

Gnejsy są nazywane zgniecionymi kamieniami. To skały metamorficzne, które swym paskowym ułożeniem warstw minerałów nazywane są przez ogrodników korą kamienną (może chodzi tu o podobieństwo ułożenia jak w warstwach kory). Ich odczyn jest lekko kwaśny (pH 5.5), nadają się więc do prawie wszystkich kompozycji w szkle.

W naszej ofercie znajdziecie dwa rodzaje gnejsu: w formie naturalnej i otoczaki. Formę naturalną znajdziecie TU, a otoczak TU.

Zastosowanie gnejsu w formie otoczaka:

 

 

Zastosowanie gnejsu w formie naturalnej:

 

Świetnie tworzą płaszczyzny w kompozycji, nadają jej elegancji, zwłaszcza w ogrodach minimalistycznych i z drzewkami w formie bonsai. Wyglądają jak miniaturowe “skały”.

 

BAZALT

Bazalt to skała wulkaniczna o bardzo drobnoziarnistej strukturze i dużej gęstości. Kamienie mają gładką powierzchnię i okrągłe kształty. Ich odczyn zbliżony jest do obojętnego, a więc nie zmieniają odczynu gleby i możemy je stosować we wszystkich ogrodach w szkle. Zamknięte w szkle przepięknie prezentują swoje walory zmieniając kolor na intensywnie ciemną barwę. W naszej ofercie znajdziecie dwa rodzaje bazaltu:

Bazalt czarny – duże kamienie o okągłych kształtach, świetnie podkreślające kolor liści roślin (kontrastując z nimi). Znajdziecie go TU.
Zastosowanie:

skałka bazaltowa – sucha powierzchnia
skałka bazaltowa – wilgotna powierzchnia

Bazalt zielony – mniejsze kamienie o okrągłych i trójkątnych kształtach, przepięknie zmieniające barwę w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Idealne do ogrodów tropikalnych, postawione w formie pionowej wyglądają bardzo oryginalnie. Kupicie go TU.
Zastosowanie:

zielony bazalt posiada różne odcienie – tu na zdjęciu jaśniejszy odcień

 

zielony bazalt – wilgotna powierzchnia kamienia

GRANIT

Granit to skała głębinowa, której nazwa pochodzi od charakterystycznych ziarnistości, które widać bardziej lub mniej na jej powierzchni. Skała o odczynie kwaśnym, która będzie nadawała się do wszystkich gatunków roślin kwasolubnych i takich też kompozycji. Jej forma zależy od sposobu “wyciosania”, ostre krawędzie świetnie podkreślą formę kompozycji i nadadzą jej skalistego charakteru.

Zastosowanie granitu w ogrodach w szkle:

 

 

 

Rozdrobnione skały w formie żwirów znajdziecie również w naszym sklepie internetowym w dziale dodatki (TU). O nich w kolejnym wpisie.

Udanego tworzenia własnych skalistych ogrodów!

Paulina