Opis
fikus tępy ‘Ginseng’ – drzewko bonsai do lasu w słoiku – ficus microcarpa
Inne nazwy:
ang. Banyan Fig, Taiwan Ficus
Region pochodzenia:
Azja południowo-wschodnia (Malezja)
Dlaczego warto wybrać ten gatunek:
- Fikus tępy to jedno z najłatwiejszych w uprawie drzewek typu bonsai do sadzenia w ogrodach w szkle. Ten gatunek drzewka ma naprawdę niewielkie wymagania i świetnie czuje się w zamkniętych ogrodach w szkle.
- Ta roślina lubi ciepłe stanowiska, nie lubi spadków temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza, a także przeciągów. Jest też odporna na wysokie temperatury (w końcu to gatunek tropikalny). Świetnie więc sprawdzi się w naszych domowych, ciepłych z reguły wnętrzach.
- To drzewko bonsai jest gatunkiem wolno rosnącym, przy prawidłowym sposobie posadzenia i prowadzenia (w zamkniętym ogrodzie w szkle) nie wymaga przycinania i ogławiania.
- Jest to gatunek o rozległym systemie korzeniowym, który może występować w dwóch formach. Na grubym korzeniu może być zaszczepiona sadzonka fikusa, a także może on występować w formie nieszczepionej, z ogłowioną koronką. Spowalnia to proces wzrostu rośliny i powoduje, że roślina się miniaturyzuje. Produkt który oglądasz w tej chwili jest formą nieszczepioną tego drzewka.
Praktyczne wskazówki do uprawy fikusa w odmianie Ginseng:
- Wymaga dużej ilości rozproszonego światła, najlepiej więc sprawdzi się w jasnych wnętrzach, na parapetach okiennych bez bezpośredniego słońca (północ, wschód), a także w sztucznym oświetleniu LED. Jeżeli fikus Ginseng będzie miał zbyt mało światła to zacznie gubić liście.
- Kiedy posadzisz to drzewko w otwartym ogrodzie w szkle musisz obserwować go dokładnie. Jeżeli listki fikusa zaczynają żółknąć i opadać może to być objawem niedoboru wilgoci w powietrzu, należy go wtedy zwilżać miękką wodą z atomizera.
- Fikus tępy Ginseng to gatunek wilgociolubny, nienawidzi jednak zalegania wody w jego systemie korzeniowym. W naczyniu, w którym go posadzisz postaraj się o warstwę drenażową ze żwirków (np. TAKICH), do której odcieknie nadmiar wody w razie ewentualnego przelania rośliny. Jest to dobrym zabezpieczeniem, ponieważ korzenie fikusów bardzo szybko zaczynają gnić od nadmiaru wody.
- Posadź go na PODŁOŻU UNIWERSALNYM (optymalne pH dla tego gatunku to 4-6)
Ponadto:
- Jeżeli zauważysz, że na roślinie pojawił się nowy, silnie rosnący pęd, który wygląda jakby “wybił” ponad inne gałązki – z pewnością jest to odrost korzeniowy, który zaburza wzrost odmiany szczepionej, ponieważ wybija z podkładki, ma wielką siłę wzrostu. Poznasz go z pewnością, ponieważ liście na tym pędzie mają inny kształt – nie są małe i zaokrąglone, a wydłużone i ostro zakończone. Taki pęd należy jak najszybciej usunąć i czynić to systematycznie jeżeli jeszcze jakiś odrost pojawi się niespodziewanie.
- Pamiętaj, że w przypadku gatunku szczepionego miejsce szczepienia MUSI pozostać nad ziemią podczas sadzenia (miejsce to znajduje się ponad zgrubiałą łodygą fikusa i są często w nim charakterystyczne pęknięcia łodygi).
- Jeżeli fikusowi w zamkniętym naczyniu opadają liście to albo: ma zbyt dużo wody w systemie korzeniowym, za mało światła! Sprawdź to daj mu drugą szansę. Fikusy świetnie i szybko się regenerują!
- Fikusy zarówno w zamkniętych jak i otwartych ogrodach w szkle mogą być atakowane przez przędziorki. To małe pajęczaki, które zostawiają pod liściami, w ich kątach delikatną przędzę (białe niteczki). Jeżeli Ci przeszkadzają to możesz z nimi walczyć roztworem szarego mydła i kilkukrotnym przetarciem liści wacikiem kosmetycznym. Ale możesz tez zastosować gotowy, naturalny produkt owadobójczy. Znajdziesz go TU.
- Fikusy lubią towarzystwo takich roślin jak np.: fitonia, bluszcz, pilea, zroślicha, fikus pnący. Pamiętaj tylko aby nie obsadzać fikusów wieloma roślinami (zwłaszcza zielnymi i szybko rosnącymi), bo mają one zdecydowanie większe tępo wzrostu i szybko zarosną, zagłuszą fikusa w ogrodzie w szkle.
Nasza sadzonka:
Oferowana przez nas średnia sadzonka ma ok. 20-25 cm wysokości. Jej zdjęcie znajdziesz w galerii po prawej stronie strony.