Opublikowano

Pielęgnacja lasu w słoiku: 5 rad jak dbać o las w szkle. To naprawdę łatwe!

Rośliny zamknięte w szklanym słoju to dekoracyjny hit ostatnich lat. Jest to niewątpliwie piękna dekoracja do prawie każdego wnętrza, ale las w słoiku posiada szereg dodatkowych zalet dla posiadającego do właściciela. Po pierwsze rośliny, które wypełniają las w szkle nie cierpią z powodu niedoborów wilgoci w powietrzu, a często rośliny w naszych domach właśnie ten brak wystarczającej ilości pary wodnej w powietrzu odczuwają bardzo boleśnie. Końcówki ich liści obsychają, liście zwijają się i są atakowane przez szkodniki. A zamknięte w szklanych naczyniach korzystają z dużej ilości wilgoci w naczyniu i świetnie funkcjonują. No więc mamy już rzeczony las w słoiku. I co teraz? Czy las w szkle należy podlewać? Gdzie postawić las w szkle? Czy go otwierać? Jak dbać o rośliny w szkle? Jak wygląda w praktyce taka pielęgnacja lasu w słoiku? Postaramy się odpowiedzieć na tych kilka pytań w pięciu prostych radach.

Jeżeli zastosujesz się do tych rad to Twój las w szkle będzie mógł spokojnie funkcjonować zamknięty przez lata! (Tak, tak! Najstarszy żyjący las w słoiku na świecie ma już ponad 50 lat!)

Jak zrobić las w słoiku?

Jeżeli jeszcze nie masz swojego prywatnego lasu to zapraszamy Cię do osobnego artykułu stworzonego przez nas jakiś czas temu. W nim krok po kroku dowiesz się i zobaczysz jak założyć własny miniaturowy ogród zamknięty w szkle. Znajdziesz go TUTAJ. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje.

poprawne założenie lasu w szkle to kluczowa kwesta. wykonasz go np. na naszych warsztatach


Masz już swój ogród? Stworzyłeś go sam lub dostałeś go w prezencie i nie masz pojęcia gdzie go ustawić w domu? Dowiedz się jak powinna przebiegać pielęgnacja lasu w słoiku. Czytaj dalej.

Rada 1 – Miejsce – Gdzie postawić las w słoiku?

Jeżeli Twój ogród w szkle trafił już do Twojego wnętrza to postaraj się znaleźć mu miejsce w Twoim domu. Zapewnij mu dużą ilość rozproszonego światła. Pierwsza i naczelna zasada znajdowania miejsca ogrodowi w domu to: z daleka od bezpośredniego słońca! Absolutnie nie należy ustawiać zamkniętego ogrodu w szkle w bezpośrednim słońcu. Ba! Nie można go nawet narażać na krótkotrwałe promieniowanie słoneczne. Kiedy energia słoneczna wpada do wnętrza naczynia, w środku tworzy się tzw. efekt cieplarniany.

Energia kumulowana jest wewnątrz szkła i bardzo gwałtownie rośnie wtedy w szkle temperatura. Następnie w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza w zamkniętym naczyniu tworzy się “parówka” i cała kompozycja roślinna może nam się po prostu zagotować. Białka w komórkach roślinnych ulegają denaturacji i roślina obumiera. Nawet jeżeli rośliny nie zagotują się od zbyt wysokiej temperatury (to najbardziej czarny scenariusz) to mogą ulec poparzeniom słonecznym. Na ich liściach oraz na kępach mchu pojawią się wtedy brązowe plamy i przypalenia.

Ogród, który zbyt mocno zaparowuje, ponieważ ma słoneczne stanowisko.

Dodatkowo taki las w słoiku stojący w pełnym słońcu zawsze będzie intensywnie zaparowywał, nawet kiedy nie będzie w nim już dużo wilgoci. Tu więc pielęgnacja lasu w słoiku ogranicza się po prostu do poprawnego znalezienia miejsca.
Znajdź więc swojemu ogrodowi miejsce w głębi pomieszczenia, na komodzie, stoliku kawowym, w miejscu gdzie będzie do niego docierało światło dzienne, ale w średnim natężeniu. Dużo zależy także od tego jakie rośliny znajdują się we wnętrzu Twojego ogrodu. Z naszych doświadczeń wynika, że najmniejsze natężenie światła tolerują paprocie, palmy, mech kępowy, bluszcze, fitonie, jednym słowem: rośliny zielne. Podajemy Ci podział roślin od najmniejszych wymagań świetlnych do najwyższych:

 • rośliny zielne o zielonych, ciemnych liściach (paprocie, bluszcze, mchy kępowe)
 • rośliny zielne o kolorowych liściach (fitonie, zroślichy, alokazje, crypthantus, filodendrony)
 • ozdobne drzewka (siewki rodzimych drzew i krzewów, fikusy, podocarpusy, metasekwoje)
 • rośliny z rodziny orchideowatych popularnie nazywane: storczyki (phalenopsis, cymbidium, macodes, paphiopedilum)
 • gatunki owadożerne (te mają już duże wymagania świetlne, np. muchołówka, rosiczka w szkle)
 • rośliny wodne

Dostosuj więc ilość światła dla Twojego ogrodu do wymagań roślin rosnących w Twoim lesie.

Masz las w słoiku z drzewkiem bonsai? Ustaw go 1-1,5 m od okna. Masz zielony ogród paprociowy? Może stać i 3 m od okna i nic mu się nie stanie. Jeżeli jednak zauważysz, że w Twoim ogrodzie rośliny o kolorowych liściach tracą kolor (zielenieją po czasie) lub wyciągają się w stronę światła (wydłużają swoje międzywęźla) jest to znak, że mają deficyt światła i warto wtedy przestawić ogród bliżej okna.

W przypadku roślin drzewiastych fikusy demonstrują swoje niezadowolenie z ilości światła zrzucaniem liści. Jeżeli więc Twój fikus w szkle (drzewko bonsai) zrzuca liście może mieć zbyt mało światła. Rośliny cierpią z powodów niedoborów światła zwłaszcza w miesiącach zimowych kiedy dni są krótkie. Ich pielęgnacja w tym czasie powinna uwzględniać przeniesienie bliżej źródła światła (bliżej okna lub bliżej źródła sztucznego światła).

Prawidłowo ustawiony ogród nie zaparowuje (lub paruje lekko)

Rada 2 – Podlewanie – Jak podlewać las w szkle? (Pielęgnacja lasu w słoiku)

Podlewanie lasu w szkle to zwykle największa zagwozdka pielęgnacyjna dla nowych posiadaczy lasów w szkle. Kiedy odwiedzają nas klienci zwykle pytają: Czy to się w ogóle podlewa? Jak często podlewa się las w słoiku? W takich sytuacjach odpowiadamy chórem: TEGO SIE NIE PODLEWA! Najważniejsza informacja jaką należy zapamiętać w tym miejscu to fakt, że w zamkniętym ekosystemie roślinnym istnieje ZAMKNIETY OBIEG WODY. Więc jeżeli ogród zostanie po posadzeniu raz podlany nie wymaga już ponownego podlewania. Oczywiście są od tej reguły pielęgnacyjnej wyjątki, ale o tym za chwilę.
Nadmierne podlewanie lasu w słoiku (albo jego nie podlewanie w ogóle w przypadku otwartych naczyń) to najczęściej popełniany przez początkujących ogrodników słoikowych błąd. Pielęgnacja lasu w słoiku na pewno nie polega na ciągłym dolewaniu wody do słoja. Bo gdzie miałaby ulecieć?

Każdy szanujący się ogrodnik wie, że po posadzeniu roślinę należy porządnie podlać. Jest jej to potrzebne do zregenerowania uszkodzonych w procesie sadzenia korzeni i stymuluje do wzrostu. Jeżeli jednak wody będzie w nadmiarze korzenie roślin szybko zaczną gnić. Większość roślin cierpi w naszych wnętrzach właśnie z powodu przelania i w konsekwencji uszkodzeń systemu korzeniowego. A zamknięte ogrody w szkle uchodzą za bezobsługowe właśnie dlatego, że po pierwszym podlaniu nie wymagają kolejnego. Wilgoć pozostaje w glebie, a także wysyca powietrze i to właśnie z tego powietrza rośliny czerpią wodę niezbędną do życia. Woda ta skrapla się na ściankach słoja i z powrotem spływa do podłoża.

Jak zaobserwować, że ogród potrzebuje już podlewania? (Pielęgnacja lasu w słoiku)

Nawet w naszych najstarszych ogrodach jest jeszcze tyle wilgoci, że nie wymagają podlewania, ale czasami ogród pokazuje nam, że potrzebuje podlania. Dzieje się tak wtedy kiedy zamknięcie szkła nie jest wystarczająco szczelne, często wietrzymy ogród lub zwyczajnie jest on otwarty. Roślinami, które pierwsze cierpią na niedobory wilgoci są mszaki.

To właśnie mchy pokazują nam, że podlewanie jest już potrzebne. W przypadku stosowania do tworzenia lasu w słoiku mchu kępowego (bielistki siwej) zmienia ona pod wpływem suszy barwę na srebrnawą. Traci wtedy zieloną barwę i to juz znak, że należy ogród podlać. W starszych ogrodach także całe podłoże może pod wpływem suszy zmienić swoją objętość i skurczyć się. Wtedy ziemia charakterystycznie odstaje od ścianek słoika i to znak, że jest już bardzo, bardzo sucho.

Jeżeli jednak nie zaobserwujesz w swoim ogrodzie objawów suszy (podeschnięty mech o zmienionej barwie, zwijające się liście roślin, kurczące się podłoże zwłaszcza przy ściankach naczynia) – nie podlewaj swojego ogrodu. To prawidłowa pielęgnacja lasu w słoiku. Wilgoć w nim zamknięta najprawdopodobniej wystarcza Twoim roślinom. Najważniejsza dla nich jest wilgoć w powietrzu, ta w ziemi ma duże znaczenie tylko po posadzeniu. Dlatego właśnie rośliny powinny być zupełnie zamknięte w naczyniach.

Rada 3 – Wietrzenie – Czy otwierać las w szkle?

Zaparowywanie lasów w szkle jest absolutnie naturalne. Twój ogród jest wilgotnym ekosystemem roślinnym, który odwzorowuje naturalne środowisko życia roślin. Może on więc lekko zaparowywać przez cały okres życia ogrodu (tak, starsze ogrody także zaparowują). Jednak prawdą jest, że po posadzeniu roślin w ogrodzie w szkle musi ustalić się równowaga wodna i biologiczna w ogrodzie. Ten okres nazywamy okresem stabilizacji. Wtedy wyrównuje się poziom wilgoci w glebie i powietrzu, a rośliny ukorzeniają się w nowym podłożu. Okres ustalania się takiej równowagi, zwanej homeostazą trwa zazwyczaj około miesiąca do dwóch. W tym czasie ogród może mocno zaparowywać i kiedy to zauważymy warto jest go wtedy uchylić, bo daje nam tym znać, że wody ma wewnątrz w nadmiarze.
Kiedy zauważysz, że Twój ogród mocno zaparowuje to uchyl jego pokrywkę na 15 minut. Do czasu aż skroplona para wodna zniknie ze ścianek naczynia. Taka pielęgnacja lasu w szkle jest prawidłowa i pozwala na usunięcie nadmiaru wilgoci z ogrodu. A nadmiar wilgoci w glebie nie jest korzystny, bo może powodować gnicie korzeni oraz nadmierny rozrost niepożądanych pleśni. My takie “wietrzenie” robimy naszym ogrodom kilkukrotnie po posadzeniu (4-5 razy). Po tym czasie ogród przestaje już intensywnie parować i można go zamknąć na dobre.

Co później?

Po ustaleniu się stanu równowagi w szkle nie należy go juz otwierać. Można to robić w celu obejrzenia ogrodu, zaglądnięcia do środka i powąchania prawdziwego lasu ( 🙂 ). Jednak trzeba mieć świadomość konsekwencji jakie to ze sobą niesie. W starym ogrodzie w szkle gdzie pielęgnacja jest już praktycznie żadna rośliny przyzwyczajone są do dużej ilości wilgoci w powietrzu. Mają więc cienką skórkę (która chroni je przed utratą wody), a ich liście są delikatne i wiotkie. W przypadku otwarcia szkła momentalnie wyparowuje z niego para wodna a rośliny tracą wodę ze swoich “rozhartowanych” tkanek. Długotrwałe otwarcie lasu w szkle może więc powodować uszkodzenia roślin.

W dodatku w zamkniętym szkle ustala się specyficzny skład gazowy powietrza (obniża poziom dwutlenku węgla), który powoduje, że rośliny przestają rosnąć i miniaturyzują się.

Zbyt częste otwieranie szkła spowoduje zaburzenie składu gazowego i brak efektu spowolnienia fotosyntezy, a także utratę wody. Wodę tą trzeba będzie uzupełnić w podlewaniu. A wiecie co wnosi się wtedy z wlewaną wodą do słoja? Nowe minerały, które spowodują, że rośliny będą nieustannie rosły. I wtedy pielęgnacja lasu w szkle stanie się konieczna. Bo będzie trzeba znowu podlewać ogród i wycinać nadmiernie rozrastające się rośliny.

A więc zasada: “nie ruszaj to nie urośnie” ma tutaj świetne zastosowanie!

Rada 4 – Przycinanie – Jak dbać o rośliny i mech w szkle?

W zamkniętym ogrodzie w szkle oprócz obiegu wody, który został opisany w poprzednich paragrafach, istnieje także pojęcie obiegu materii. Zamknięte wewnątrz lasu w szkle rośliny pobierają z podłoża składniki mineralne, które są im niezbędne do procesu budowania nowych tkanek. Co za tym idzie budowania nowych pędów, liści i kwiatostanów (tylko w niektórych przypadkach). Obumierające tkanki zaś tworzą martwą materię organiczną, która “wraca” z powrotem do gleby i z pomocą mikroflory glebowej zostaje poddana procesowi mineralizacji do jonów, które ponownie mogą zostać pobrane przez rośliny. Dlatego ogrody stają się niezależnymi bytami i mogą funkcjonować latami bez ingerencji człowieka.

Stary, rozrośnięty ogród, który warto jest przyciąć

Dzięki obiegowi materii i wody, a także czynnikom, którymi działa się na rośliny (m.in. zmodyfikowanemu składowi gazowemu powietrza) ulegają one miniaturyzacji i nie rozrastają się nadmiernie. Dzieję się to jednak tylko w zamkniętych lasach w szkle.

Jak zrobić to dobrze? (Pielęgnacja lasu w słoiku)

Poprawny proces założenia ogrodu ma tu kluczowe znaczenie. Należy użyć odpowiedniego PODŁOŻA (ubogiego w składniki mineralne), zastosować jego odpowiednią objętość, a także dobrać gatunki roślin do posadzenia w odpowiedniej wielkości szkle. O tym przeczytasz w TYM artykule.

Jeżeli jednak ogród jest już gotowy i rośliny mocno się rozrosły jak najbardziej możesz je przyciąć. Pamiętaj tylko o tym, że rośliny zamknięte przez dłuższy czas w szkle są już przyzwyczajone do wysokiej wilgotności powietrza (która jest wewnątrz zamkniętego ogrodu w szkle). Musisz więc zrobić to sprawnie. Przy dłuższym czasie zamknięcia obserwujemy, że rośliny “rozhartowują się” i stają się delikatniejsze. Nadmiernie wyciągnięte pędy i liście możesz przyciąć nożyczkami. Pamiętaj jednak aby nie wycinać rośliny ‘do samej ziemi’, bo może tego nie przetrwać. Usuń wtedy także wszystkie martwe i zbrązowiałe części roślin. Mech nie wymaga pielęgnacji i przycinania w szkle, należy sprawdzać tylko czy nie podsycha i czy nie potrzebuje podlewania.

Rada 5 – Ochrona – Jak zwalczać choroby i szkodniki w szkle? (Pielęgnacja lasu w słoiku)

To najtrudniejsze zagadnienie jeżeli mówimy o pielęgnacji lasów w szkle. Wewnątrz każdego zamkniętego (ale i otwartego) ogrodu w szkle rozwija się ogromna rzesza mikroorganizmów glebowych (bakterii, pierwotniaków, grzybów), które warunkują poprawne funkcjonowanie ogrodu. Dzięki nim rozkładana jest martwa materia organiczna w ogrodzie, mineralizowane są związki organiczne. Naszą rolą więc (jako twórców i posiadaczy ogrodów) jest nie niszczyć i nie przeszkadzać tym mikroorganizmom. Większość z nich jest bardzo potrzebnych i pożytecznych. Kiedy działają mikroorganizmy to pielęgnacja lasu w słoiku przez nas jest wtedy znikoma.

Nie należy więc stosować chemicznych środków ochrony roślin, które mogą zniszczyć życie mikrobiologiczne. Jeżeli chcemy zwalczyć dany problem (pleśń w słoiku, grzyby kapeluszowe, pajęczaki, muszki w słoiku) możemy robić to powierzchniowo. Działamy naturalnymi środkami, delikatnie i miejscowo. Przedstawiamy najczęściej pojawiające się problemy i nasze rozwiązania:

Grzyby

Pleśń na liściach / pleśń na korze – pojawia się zwykle po posadzeniu i w większości przypadków na obumierających lub martwych tkankach roślinnych. Na przykład na korze (czyli martwej tkance) drzewek bonsai po posadzeniu. Lub na liściach uszkodzonych podczas sadzenia (np. pleśń na palmie koralowej, pleśń na paproci).

Pleśń na korze drzewka bonsai

Można ją zmyć mieszaniną detergentu z np. roztworem octu. Weź szklankę ciepłej wody, dodaj do niej łyżkę octu spirytusowego oraz pół łyżeczki płynu do mycia naczyń. Zamieszaj. W roztworze zanurz wacik kosmetyczny lub patyczek do uszu i przetrzyj nim miejsca gdzie pojawia się pleśń. Zmyjesz ją wtedy i ograniczysz jej rozwój.

Do oprysku lub przetarcia roślin możesz wykorzystać także TAKI gotowy środek.

Nalot grzybni na podłożu / Grzyb w ziemi – tu sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ nie ma możliwości wymiany części podłoża w ogrodzie. W 95% przypadków grzybnia, która rozrasta się w podłożu to grzyby nieszkodliwe dla roślin (np. mikoryzujące z korzeniami roślin). A więc nie musimy ich zwalczać. Można jedynie ograniczyć ich rozwój. Można wtedy wymienić część podłoża lub podlać podłoże np. wywarem z czosnku, który działa grzybobójczo.

Jeżeli jednak zauważysz, że grzybnia rozrasta się bardzo agresywnie, opanowuje rośliny, które z dnia na dzień obumierają (brązowieją i czernieją) to mamy wtedy do czynienia z grzybnią chorobotwórczą. Wtedy nie ma innego rozwiązania niż całkowita wymiana wnętrza ogrodu. Należy wtedy wyrzucić wszystkie elementy ogrodu, umyć dokładnie szkło detergentem i założyć ogród od nowa. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Grzyby kapeluszowe w słoiku – to często spotykana sytuacja w życiu ogrodu. Najczęściej są zawlekane razem z mchem do lasów w szkle. Nie są one absolutnie szkodliwe dla roślin i ogrodu. Aby ograniczyć  ich rozwój należy usunąć je zanim “otworzą” kapelusz i rozsieją zarodniki, z których wykiełkują kolejne pokolenia grzybów. Wtedy pielęgnacja lasu w słoiku będzie zdecydowanie trudniejsza. Po pewnym czasie grzybnia tych grzybów obumiera i wszystko wraca do stanu sprzed tego okresu.

Grzyby w słoiku

Szkodniki

Pajęczaki w słoiku / Pajęczyna w słoiku – pojawia się najczęściej razem z roślinami w słoiku. Pajęczaki nie czynią dużych szkód w lesie w szkle. Warto jednak usunąć mechanicznie ich pajęczynę (możesz zrobić to ręcznie), a powierzchnię liści można przetrzeć roztworem, który przedstawiliśmy w podpunkcie “Pleśń na liściach / pleśń na korze”.

Mszyce w słoiku – pojawiają się niezmiernie rzadko w szkle. W ogrodach w szkle panuje wysoka wilgotność powietrza, a mszyce nie są wielbicielkami takich warunków. Jeżeli jednak zauważysz je w Twoim szkle to zastosuj oprysk np. TAKIM środkiem.

Latające muszki w słoiku – to najczęściej pojawiający się problem w zamkniętych ogrodach w szkle. Wspomniane muszki to ziemiórki, które najczęściej zawlekane są do ogrodu z roślinami. Owady w postaci dorosłej nie są szkodliwe dla roślin (oprócz tego, że denerwują latając w ogrodzie), ale ich larwy mogą podgryzać korzenie roślin. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy kiedy podłoże jest przesuszone.

Aby zwalczyć ziemiórki w lesie w słoiku należy do wnętrza ogrodu włożyć żółtą tablicę lepową (całą lub jej kawałek). Dzięki swojemu kolorowi i mocnemu klejowi na powierzchni, dorosłe ziemiórki przyklejają się do powierzchni lepu. Tak można wyłapać niemal wszystkie owady dorosłe. Potrzeba na to jednak czasu aby wyrodziły się z larw kolejne pokolenia owadów dorosłych. Lepy na ziemiórki znajdziesz TUTAJ.

W ogrodzie możesz zaobserwować też ziemiórki w postaci małych, wydłużonych, białych larw.

Podsumowanie – pielęgnacja lasu w słoiku:

Pielęgnacja lasu w słoiku wcale nie jest trudna. Bazując na latach doświadczeń przedstawiamy Wam nasze wnioski w pigułce:

 1. Najważniejsze to zrozumieć funkcjonowanie ogrodu w szkle. Życie mikrobiologiczne wewnątrz lasu w szkle jest kluczowe, bo warunkuje ono obieg materii a co za tym idzie długowieczność ogrodu. Właśnie dlatego mówi się, że lasy w słoiku stają się bezobsługowe. Dlatego nie stosuj żadnych chemicznych środków ochrony roślin w Twoim ogrodzie
 2. Znalezienie ogrodowi odpowiedniego miejsca we wnętrzu to klucz. Nie w bezpośrednim słońcu, miejsce zależy od tego jakie rośliny zostały posadzone w szkle. Paprocie do najciemniejszych miejsc (4-5 m od okna im nie straszne), drzewka do jaśniejszych, owadożerne do najjaśniejszych.
 3. Zamknięte naczynie, a co za tym idzie zamknięty obieg wody w ogrodzie powodują, że ogrodu nie należy podlewać. Nadmiar wody jest bardzo niekorzystny dla roślin. A poza tym ogród sam pokaże kiedy wody potrzebuje.
 4. Nie otwieraj. Wyreguluj ilość wody w pierwszym okresie po posadzeniu, a później pozwól atmosferze wewnątrz się zmodyfikować. Dzięki temu rośliny spowolnią swój wzrost i nie urosną nadmiernie.
 5. Jeżeli jest to konieczne (bo zawaliłeś któryś z poprzednich punktów 🙂 ) to przytnij rośliny wewnątrz ogrodu. Pamiętaj, że wycięcie do samej ziemi czasami oznacza śmierć rośliny. Nie pozostawiaj starego ogrodu otwartego przez dłuższy czas, bo może tego nie przeżyć.

I co dalej?

I najważniejsze: daj swojemu zamkniętemu ogrodowi żyć własnym życiem! To niesamowite jak natura świetnie daje sobie radę sama!

Powodzenia!

Masz pytania? Pisz: kontakt@zielony-sloik.pl

Opublikowano

Warsztaty Las w Słoiku dla firm

Zielony Słoik od dłuższego czasu (od ponad dwóch lat) jest gościem w Waszych firmach. Specjalnie na Wasze zapotrzebowanie stworzyliśmy nową ofertę naszych warsztatów leśnych, które odbywają się zarówno w waszych miejscach pracy – firmach jak i ONLINE. Poznaj nasze warsztaty las w słoiku.

Jak przebiegają warsztaty las w słoiku?

Warsztaty dla firm tworzenia lasów w słoiku niewiele różnią się od tych przeprowadzanych w naszej pracowni. Wraz z naszą ekipą do zadań specjalnych i prowadzącą przyjeżdżamy do Waszej firmy zaopatrzeni w słoiki i cały asortyment do ich wykonania. Do przeprowadzenia warsztatów potrzebujemy tylko dużego stołu do pracy oraz dostępu do wody (w niedalekiej odległości).

Wychodząc na przeciw potrzebom naszych klientów stworzyliśmy także ofertę warsztatów ONLINE, na których spotykamy się z uczestnikami na platformie ZOOM, gdzie po uprzednim otrzymaniu zestawu warsztatowego na wybrany adres, każdy z uczestników wykonuje swój ogród w szkle pod okiem prowadzącej. Takie warsztaty online to świetna okazja do wirtualnej integracji pracowników. Naszą szczegółową ofertę warsztatów online znajdziesz TUTAJ.

Chcąc przekazać naszym “warsztatowiczom” w jak najlepszej atmosferze całą naszą wiedzę i doświadczenie rozpoczynamy warsztaty częścią teoretyczna, po której następuje ta równie przyjemna – praktyczna.

Co zyskuję po warsztatach las w słoiku ?

Z pewnością zadajesz sobie teraz to pytanie. My z przyjemnością Ci na nie odpowiemy: nasze warsztaty to świetna zabawa, bo nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne brudzenie rączek. Każdy uczestnik warsztatów może się również pochwalić samodzielnie wykonanym lasem w szkle, który nabiera charakteru od osoby, która go wykonała. Każdy z uczestników tworzy z tych samych materiałów niepowtarzalny, zamknięty ekosystem roślinny.
Najważniejsze zalety naszych warsztatów to:

 • możliwość integracji pracowników (zarówno w wersji warsztatów stacjonarnych, ale także na warsztatach online)
 • praca z roślinami jest relaksująca, a to zostało nawet udowodnione naukowo!
 • tworzenie lasu w szkle to świetna zabawa
 • warsztaty w formie spotkania online to bezpieczna forma w trudnym czasie (np. pandemii, kryzysu)
 • warsztaty online to możliwość integracji osób, które pracują w odległych od siebie miejscach (np. różnych krajach)
 • nasze warsztaty pobudzają kreatywność, a to przekłada się na całe życie uczestnika

Na koniec każdych warsztatów uczestnik otrzymuje instrukcje pielęgnacji oraz słodki upominek od Zielonego Słoika aby pamiętać dobrze spędzony czas.

Kompozycje tworzone przez uczestników na warsztatach dobieramy do wymagań klienta. Dbamy o szczegóły.

Czy warto nam zaufać ?

Zaufały nam zarówno największe firmy w Polsce (banki, korporacje międzynarodowe) jak i małe, rodzinne przedsiębiorstwa. Organizowaliśmy warsztaty las w słoiku dla przyszłej Panny młodej, dla pracowników małej drukarni, ale prowadziliśmy także spotkania na dużych eventach firmowych. Staramy się dostosowywać nasze spotkania do wymagań i oczekiwań klienta, ale trwać przy swoich założeniach. Tworzone przez uczestników ogrody w szkle mają być estetyczne, ale co najważniejsze: długowieczne. Nie lubimy tzw. “masówki”, ale staramy się spełnić nawet najbardziej wysublimowane marzenia naszych klientów. Przekonajcie się o tym sami we własnej firmie.

Dlaczego warto zorganizować takie warsztaty? 

Nie od dziś wiadomo, że aby zintegrować grupę najlepiej nakłonić ją do wspólnej pracy. My oferujemy pracę i przyjemność w połączeniu z miłą i koleżeńską atmosferą. Tutaj nie gra roli stanowisko i czas realizacji projektu. Istotą naszych warsztatów las w słoiku jest zagwarantowanie kreatywnie spędzonego czasu w oderwaniu od codziennych obowiązków oraz skupieniu się na naturalnej stronie życia.

Zestawy warsztatowe różnią się kształtem szkła, doborem gatunków roślin i dekoracji do lasu w słoiku.

Chce zorganizować warsztaty. Jak?

Czy jesteś już przekonany? Zatem, jak możesz zorganizować warsztaty dla firm Las w Słoiku?

To proste. Sprawdź naszą szczegółową ofertę warsztatów:

Następnie odezwij się do nas drogą mailową (kontakt@zielony-sloik.pl) lub zadzwoń do Pauliny, która zajmuje się warsztatami (+48796116106). Dostosujemy naszą ofertę do Twoich wymagań.
Po wstępnych ustaleniach dogadujemy czas, miejsce i rodzaj warsztatów. Organizując warsztaty w Twoim miejscu pracy potrzebujemy kliku informacji. Dodatkowo w przypadku warsztatów online ustalamy dokładny czas wysyłki zestawów warsztatowych i spotkania online. Przejdziemy razem przez wszystkie etapy organizacji.

Do zobaczenia na naszych leśnych warsztatach!

Ekipa warsztatowa może być kameralna, a także liczna.

Opublikowano

Kolekcja świąteczna ogrodów w szkle już dostępna! – znajdź swój las w słoiku na prezent

las w słoiku - kolekcja świąteczna

Teraz i Ty możesz sprezentować bliskiemu nasz świąteczny las w słoiku na prezent – zestaw ZRÓB TO SAM

Ponownie startujemy z lasami w słoiku na prezent!

Już kolejny raz wypuszczamy w świat naszą zimową kolekcję leśnych ekosystemów do samodzielnego złożenia, które utożsamiają zamknięty w szklanym słoju kawałek lasu, tym razem w wydaniu świątecznym, z delikatnymi dekoracjami bożonarodzeniowymi, które nienachalnie udekorują Wasze świąteczne wnętrza.

Co znajdziesz w naszej świątecznej kolekcji lasów?

W tym roku przygotowaliśmy aż 4 lasy w słoiku na prezent – każdy z naszych zestawów ma inny kształt, inną wielkość, inne przeznaczenie i co najwazniejsze – inną cenę 🙂


Zestaw nr 1

Leśna szklana kula z korkiem o wysokości 20 cm. Zestaw kompaktowy, przystępny cenowo, we wnętrzu którego znajdziecie wszystkie niezbędne elementy do stworzenia leśnej kompozycji z paproci, mchów, czerwonej fitonii, bluszczu i kamieni szlachetnych.

Ten zestaw znajdziesz —–> TUTAJ


Zestaw nr 2

Tropikalny ogród w wysokim słoju dla dzieci o wys. 35 cm. Zestaw przygotowany przez wykwalifikowanego pedagoga w taki sposób, aby dzieci z łatwością mogły posadzić swój własny las w słoiku według specjalnej instrukcji. Małym dzieciom (zestaw przeznaczony jest dla dzieci od 4 roku życia) instrukcję przeczytać mogą rodzice jak i wspomóc w sadzeniu, większe czytające dzieci poradzą sobie w zupełności same. Znajdziecie tutaj tropikalną palmę, mech, kolorową fitonię, kolorowe piaski dekoracyjne, kamienie szlachetne i dzikie zwierzęta! Na każde dziecko czeka także słodki upominek od mikołaja!

Ten zestaw w limitowanej ilości znajdziesz —–> TUTAJ


Zestaw nr 3

– obszerna leśna bańka w świątecznej aranżacji. Duża kompozycja stworzona z paproci, czerwonych fitonii, kryształów górskich, bluszczu a także duuużej ilości mchu. Jest okazała, zrobi wrażenie nawet na najbardziej nieprzekonanym ogrodniku 🙂

Ten las w słoiku na prezent znajdziesz —–> TUTAJ


Zestaw nr 4

– szeroka szklana butla z drzewkiem bonsai i dekoracjami świątecznymi. Jest to zestaw, który pozwoli na stworzenie minimalistycznej kompozycji w szklanej butli o wysokości 35 cm. W każdym ogrodzie znajdzie się fikus tępy, biało-zielona fitonia, dekoracyjne skałki, mchy, figurki oraz ozdobne świąteczne wstążki.

Ten zestaw znajdziesz w limitowanej ilości w naszym sklepiku —–> TUTAJ

Jak zamawiać świąteczne zestawy?

Jeśli chcesz zamówić nasz las w słoiku na prezent i obdarować bliską osobę zestawem ‘zrób to sam’ wystarczy zakupić produkt przez nasz sklep internetowy a w komentarzu do zamówienia podać preferowaną datę wysyłki lub odbioru osobistego. Zestawy będą gotowe do wysyłki lub odbioru już na początku grudnia, ale oferowana przez nas optymalna data wysyłki zestawów, które mają być prezentami pod choinkę to 16/17/18 grudnia. Wtedy wysłany zestaw nie musi być otwierany przed świętami, a więc można być spokojnym o rośliny w nim zamknięte. Jeżeli w grudniu zrobi się także bardzo zimno możecie być spokojni o swoje rośliny – każda z roślin jest zabezpieczona specjalnym wkładem ogrzewającym, który zabezpiecza przed przechłodzeniem roślin w transporcie.

Masz pytania? Las w słoiku na prezent

Zapraszamy do kontaktu – dzwońcie, piszcie, klikajcie! Przygotujemy dla Was specjalną ofertę, dopasujemy zestaw do Waszych potrzeb. Zlokalizujemy Waszą paczkę, rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Mamy nadzieję, że zaraziliśmy Was naszym słoikowym entuzjazmem!
Ekipa z Zielonego Słoika

Opublikowano

Rozbieramy słoiki: orientalny las w szkle w słoiku ze szklaną pokrywą

Kolejna odsłona ogrodu tropikalnego

Dziś czas na coś niestandardowego, bo posadzone w tym słoju rośliny nie wydają się być typowym leśnym runem. Jednak energetyczna zielistka w odmianie ‘Ocean’, żywo-czerwona fitonia o dużych liściach i soczyście zielone poduchy mchu kępowego (bielistki siwej) to idealne, tropikalne połączenie. Znajdziecie tu też akcent klasyczny, powtarzający się praktycznie we wszystkich naszych ogrodach w szkle, czyli bluszcz pospolity w odmianie ‘Wonder’. To fragment tropików dla każdego. A do tego niecodzienna krzemionka, bo błyszcząca! 🙂

Ogród w słoju ze szklaną pokrywką

Warstwa ziemna:

Warstwa roślinna:

Warstwa dekoracyjna:

Wady i zalety szklanych pokrywek do słoików

Tutaj wspomnę jeszcze o jednej istotnej kwestii. Las w szkle został zamknięta szklaną pokrywą, która ma zarówno swoich zwolenników jak i wielu przeciwników. Wielu osobom szklane pokrywki kojarzą się trochę “babciowo”, bardziej klasycznie lub po prostu mało nowocześnie. Jednak takie szklane zamknięcie słoika ma swoje niepodważalne zalety. Dzięki szklanej pokrywce do takiego lasu w słoiku dociera zdecydowanie więcej światła. Kompozycja jest lepiej oświetlona więc rośliny czują się lepiej, rosną do góry zamiast ku ścianom słoika i kompozycja po prostu wygląda lepiej. Oczywiście to rozwiązanie ma też swoje gorsze strony, ale o nich w kolejnym artykule (znajdziesz go TU).

marmur, zielistka, brązowa krzemionka i mech kępowy – egzotyczne połączenie

Inspiruj się i kombinuj!

Nasze rozbierane słoiki mogą być dla Ciebie konkretnym przepisem na ogród w szkle, ale także luźną inspiracją. Weź dowolne elementy i kombinuj! Wymieniaj żwirki na inne, łącz rośliny (pamiętaj wtedy tylko o odpowiednim pH gleby!) i dekoruj np. kamieniami szlachetnymi. Możliwości są setki! Stwórz własny las w szkle!

Pozdrowienia!

Paulina z Zielonego Słoika

Opublikowano

Rozbieramy słoiki: las w słoiku w szklanej bańce z korkiem krok po kroku

Nowy cykl na naszej stronie

Hej słoikowicze! W odpowiedzi na Wasze liczne zapytania o składniki naszych kompozycji w szkle (maile typu: Pani Paulino! Proszę o podpowiedź jaką ziemię, jakie rośliny, jakie dodatki, jakie żwiry…) rozpoczynamy na naszej stronie zupełnie nowy cykl wpisów z dużą ilością inspiracji, zdjęć i gotowymi listami materiałów, z których zbudowane są nasze kompozycje. Znajdziecie tu wypunktowane wszystkie rośliny, artykuły dekoracyjne, szkła i dodatki niezbędne do stworzenia dokładnie takiej kompozycji jak ta zaprezentowana na zdjęciach. Mamy nadzieję, że ułatwi Wam to podejmowanie decyzji zakupowych, które niejednokrotnie bywają naprawdę długotrwałe i ciężkie. Dzięki takiemu “rozbieraniu” po kolei słoikowych kompozycji pokazujemy Wam także możliwości, które dają produkty dodawane przez nas stale do naszej oferty. Wszystkie kompozycje, które widzicie na naszych stronach są naszymi autorskimi pomysłami, wykonanymi z produktów dostępnych w naszym sklepiku. A wszystkie sprzedawane przez nas produkty testujemy sami w warunkach “słoikowych” przed dodaniem ich do naszej oferty.

Co zawierają wszystkie nasze kompozycje? – warstwy

kompozycja roślinna w szklanej bańce wys. 32 cm

Każdą z zaprezentowanych kompozycji podzieliliśmy na 3 warstwy, w których będą znajdowały się listy produktów koniecznych do stworzenia dokładnie takiego wyglądu kompozycji. Jest to o tyle pomocne, że będzie można łączyć różne warstwy z różnych kompozycji, np. warstwę ziemną z pierwszej kompozycji wraz z jej dekoracyjnymi paskami z warstwą roślinną innej kompozycji. Oczywiście chodzi tu cały czas o zachowanie pewnej estetyki oraz dekoracyjności. I tak każda “rozebrana” kompozycja składać się będzie z trzech warstw: ziemnej, roślinnej i dekoracyjnej.

zarys kompozycji roślinnej w szkle

Kompozycja w szklanej bańce

Jest to kompozycja z gatunku tych dużej wielkości. Obszerna szklana bańka o wysokości 32 centymetrów (wykonana z białego szkła) z korkową zatyczką, która mieści w sobie eteryczną paproć, egzotyczną fitonię, kępy mchu oraz dekoracyjne skałki i żwiry. Całość dobrze kontrastuje na ciemnym podłożu i czarnym żwirze. Zawiera także kilka “smaczków” w postaci kamieni szlachetnych, czy zielonkawych kamieni. Zobacz poniżej jakie elementy składają się na ten las w słoiku

Szkło: szklana bańka o wys. 32 cm z korkiem 1 sztuka

szklana bańka o wysokości 32 cm

Warstwa ziemna:

kompozycja z fitonii, wietlicy oraz mchu

Warstwa roślinna:

z przodu zielona fitonia oraz mech, z tyłu wietlica z drugą fitonią oraz kolejna duża kępa mchu

Warstwa dekoracyjna:

elementy dekoracyjne: ametyst, bazalt, serpentynit

Dodatkowe przydatne elementy:

 • zestaw akcesoriów do tworzenia lasu w słoiku – znajdziecie go TUTAJ (zawiera on już węgiel aktywny, więc nie potrzebujecie dodatkowego opakowania)
las w szklanej bańce

A w przyszłości…

Pamiętajcie! Każda biosfera w szkle, las w słoiku, las w szkle czy jakkolwiek można to inaczej nazywać to unikalna kompozycja! Nasza kompozycja niech będzie dla Was tylko inspiracją i wzorcem, a Wasz ogród w szkle i tak będzie unikatowy i niepowtarzalny. Bo nie da się stworzyć dwóch IDEALNIE takich samych kompozycji. Jest to wielką zaletą, ponieważ w naturze nie ma dwóch idealnie takich samych tworów! A ogrody tworzone w szklanych słoikach i bańkach to sama natura, która w dodatku pięknie zmienia się w czasie na naszych oczach.

Zaczynamy już także prace nad stworzeniem gotowych koszyków zakupowych, które będą zawierały wszystkie produkty potrzebne do stworzenia konkretnej kompozycji. I wtedy to w ogóle będzie już wygodnie! Wtedy w takim artykule znajdziecie link do gotowego koszyka, jeden klik i można składać zamówienie, a później już tylko sadzić i sadzić. 🙂

Jak zakładać i pielęgnować stworzony ogród w szkle? Wszystkie informacje znajdziecie w TYM artykule o zakładaniu własnego lasu w słoiku.

Pozdrawiam wiosennie!
Paulina Kulikowska z Zielonego Słoika

Opublikowano

Świąteczna kolekcja lasów w szkle – grudniowe wysyłki

Kochani słoikowi ogrodnicy!

Już kilka dni temu zaprezentowaliśmy Wam naszą tegoroczną kolekcję świątecznych lasów w słojach, które możecie sprezentować Waszym bliskim w tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Jesteśmy z nich bardzo dumni i ogromnie cieszy nas Wasze zainteresowanie nimi, a zwłaszcza czujemy się docenieni, kiedy piszecie, że bardzo się Wam podobają, że są oryginalne, z delikatnymi świątecznymi akcentami.

W związku z Waszymi licznymi pytaniami o świąteczne zestawy postanowiliśmy rozwiać Wasze najczęstsze wątpliwości dotyczące tychże zestawów zrób to sam:

Dlaczego nie wysyłacie zestawów 20 grudnia?

Jesteśmy przekonani, że i my i Wy jako nasi drodzy klienci chcecie uniknąć przedświątecznych potyczek i nerwów związanych z oczekiwaniem na firmy kurierskie, które w tym przedświątecznym okresie dwoją się i troją aby dostarczyć nam przesyłki na czas. Wiemy jak mocno może wydłużyć się wysyłka i czas transportu w tym “gorącym” okresie. Chcemy więc wysłać wszystkie paczki tak, aby dotarły bezpiecznie przed wigilią do wszystkich domów. Nawet w najodleglejszych krańcach Polski.
Dlatego wszystkie zestawy świąteczne wysyłamy w dniach 17 i 18 grudnia (poniedziałek i wtorek). I dajemy im 24-48h na dotarcie do Waszych domów.

Czy zestaw, który zamówię z wysyłką 17 lub 18 grudnia wytrzyma do świąt?

Wszystkie tworzone przez nas zestawy Zrób to Sam są poddawane testom i dokładnie wiemy jak zachowują się w nich rośliny zamknięte na dwa dni, dwa tygodnie, dwa miesiące, a także w niskich, wysokich i najbardziej ekstremalnych temperaturach. Dlatego chcemy abyście zaufali nam i uwierzyli, że zestaw, w którym zamykamy w szkle rośliny i żywy mech spokojnie może poczekać jeszcze do kilku dni po świętach, kiedy osoby obdarowane znajdą czas na stworzenie własnego lasu w słoiku. Ponadto po świętach należy jedynie wyjąć z opakowania rośliny, aby nie stały zbyt długo w ciemności. Następnie podlać je wodą i teraz mogą one czekać w spokoju do dnia posadzenia.

Czy wysyłacie zestawy za pobraniem?

Tak, oczywiście. Wysyłamy nasze zestawy także za pobraniem.

Czy mogę zamówić inny zestaw DIY na prezent świąteczny?

Jak najbardziej, zamawiać można wszystkie nasze zestawy Zrób to Sam. Jeżeli chcesz aby zestaw został zapakowany w formie prezentu, gotowego do położenia pod choinką, należy dokupić do niego produkt o nazwie “pakowanie zestawu na prezent”. Znajduje się on w kategorii zestawy DIY i jest to produkt elektroniczny. Po zakupie opcji pakowania Twój zestaw zostanie owinięty w brązowy, satynowany papier pakowy, zyska też ozdobny sznurek bądź wstążkę, a także świąteczne akcenty w formie ozdobnej zawieszki, zielonej jodłowej gałązki oraz bileciku prezentowego.

Czy założenie ogrodu jest trudne?

Nic bardziej mylnego! Założenie ogrodu to czysta przyjemność i godzina kreatywnego działania. Nasza instrukcja, która będzie prowadziła Cię krok po kroku przez proces zakładania ogrodu jest napisana przystępnie i rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące zakładania i pielęgnacji lasu w szkle. Każdy jest w stanie z nami założyć własny las w słoiku. 

Czy zestaw świąteczny i założony las w słoju może nadal być dekoracją domu po okresie świątecznym?

Oczywiście! Stworzyliśmy nasze zestawy świąteczne tak, że po okresie świątecznym można z nich zdjąć dekoracyjne przywieszki i wstążki, a las w słoju będzie uniwersalną i bardzo oryginalną ozdobą w każdym domowym wnętrzu. 

Jak zapakowany jest zestaw?

Nasze zestawy pakujemy tak aby ich otwieranie i odkrywanie było ciekawym przeżyciem. Dostajecie od nas świąteczną paczkę zapakowaną w ozdobny papier, z żywą jodłową gałązką, dekoracyjną przywieszką i bilecikiem prezentowym. W środku czeka pudełko a w nim tuba kartonowa, która skrywa kompletny zestaw do stworzenia własnego ogrodu w szkle i naszą instrukcję, która wita Cię i prowadzi przez cały proces.

Czy szkło nie ulegnie zniszczeniu w transporcie?

Nasze szklane słoje do zestawów pakujemy tak skrupulatnie, że ani razu jeszcze nie zdarzyło się nam, że w paczce coś uległo zniszczeniu. Minimalizujemy ryzyko zgniecenia szkła, jesteśmy także przygotowani na rzucanie paczkami oraz ekstremalne temperatury. 

Przypominamy Wam, że nasze zestawy znajdziecie w zakładce – ZESTAWY ŚWIĄTECZNE  i dostępne są w trzech wersjach: M, L i XL. Różnią się one wielkością naczynia szklanego i składem gatunkowym roślin w lesie oraz opakowaniem zewnętrznym prezentu świątecznego. Charakterystykę każdego lasu znajdziecie w opisie danego produktu 🙂

A my zapraszamy Was do galerii zdjęć zestawów świątecznych:

I życzymy przyjemnych zakupów przedświątecznych! Niech zieloność będzie z Wami!

W razie kolejnych pytań i wątpliwości: piszcie, dzwońcie i mailujcie!

Paulina z Zielonego Słoika

Opublikowano

Aktualności: Ustaliliśmy – odbiór osobisty jest już możliwy we Wrocławiu!

Drodzy słoikowicze!

Wychodząc na przeciw Waszym potrzebom ustaliliśmy nowe godziny i terminy odbiorów osobistych zamówień z naszego sklepu internetowego. Teraz odbiór zamówień z naszego sklepu www.zielony-sloik.pl będzie możliwy w prawie każdy poniedziałek i środę w godzinach pracy PiN Workshop Wrocław.

Gdzie znajdziecie swoje przygotowane i zapakowane zamówienia? We Wrocławiu przy al. Ludomira Różyckiego 1C.

W każdy poniedziałek i środę w godzinach 17-21. Po przygotowaniu i zapakowaniu Waszego zamówienia wysyłamy Wam e-maila, że paczka czeka na Was już w PiN Workshop. Wtedy możecie spokojnie po nią przyjechać.

Odbiory osobiste dotyczą tylko zamówień opłaconych z góry w systemie płatności internetowych. Na miejscu nie ma możliwości opłacenia zamówienia.

Jak znaleźć PiN Workshop? Tu mapka dojazdu:

Znajdźcie biurowiec IKSAiP, a następnie podwórko za biurowcem i budynek PiN Workshopu (to ta niska hala, przed którą zaparkowane są samochody):

 

Mamy nadzieję, że możliwość odbioru osobistego zamówień we Wrocławiu zachęci Was do tworzenia kolejnych roślinnych kompozycji w szkle! 🙂

Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia we Wrocławiu!

 

 

Opublikowano

Kamienie i skałki w ogrodach w szkle – przegląd

Kamień do ogrodów w szkle

Kamień w ogrodach w szkle to nieodłączny element miniaturowego ekosystemu. Bo przecież sama kompozycja to wycinek krajobrazu, a krajobraz to ziemia. Ziemia zaś tworzy się właśnie ze skały macierzystej. Kamienie możemy znaleźć w leśnych, ciemnych zakamarkach – te pokryte mchem i suchymi liśćmi opadłymi z drzew. Możemy znaleźć je na skalistych zboczach gór gdzie pomiędzy nie wciśnięte są niewielkie paprocie i mszaki oraz w uporządkowanych ogrodach japońskich, gdzie wszystkie elementy mają z góry zaplanowane ułożenie. Są więc nierozerwalnie związane z ziemią i wszystkim co z niej wyrasta.

 

Co daje nam kamień?

Kamień dopełnia miniaturową kompozycję, nadaje jej charakteru, spełnia rolę podpory dla roślin, a pokruszony w formie żwiru wyściela powierzchnię gleby. Eksponuje dzięki temu walory estetyczne roślin posadzonych w słojach. Do dyspozycji na rynku mamy wiele rodzajów kamienia, ale należy wybierać tylko te, które będą odpowiednio dobrane do warunków glebowych panujących w słoiku. A dlaczego? Bo skały tak jak i gleba mają swój odczyn. Nadają także specyficzne pH glebie w swoim otoczeniu. Idąc tym tropem nie możemy umieścić w kompozycji o kwaśnym odczynie gleby kamienia, który będzie ją odkwaszał, podnosił jej pH, ponieważ w którymś momencie odczyn zmieni się na tyle mocno, że składniki pokarmowe dostępne w glebie dla roślin staną się dla nich nieprzyswajalne. I kolokwialnie mówiąc roślinka “umrze nam z głodu”.

Oczywiście można iść prostym tokiem rozumowania i wyszukiwać samemu skałek i kamieni w siedlisku (tym naturalnym), które chcemy zminiaturyzować i zamknąć w szkle. To znaczy, że w kwaśnym lesie sosnowym wyszukiwać kamienie, które później umieścimy w słoju o leśnym charakterze. Ale najprościej jest wybrać kamień o znanych właściwościach i cieszyć się jego specjalnymi walorami estetycznymi.

Chcę Wam dziś przedstawić kilka rodzajów kamienia, który dostępny jest w naszym sklepiku, a także podrzucić kilka pomysłów na jego zastosowanie i zainspirować do tworzenia własnych kompozycji z ich udziałem.

GNEJS

Gnejsy są nazywane zgniecionymi kamieniami. To skały metamorficzne, które swym paskowym ułożeniem warstw minerałów nazywane są przez ogrodników korą kamienną (może chodzi tu o podobieństwo ułożenia jak w warstwach kory). Ich odczyn jest lekko kwaśny (pH 5.5), nadają się więc do prawie wszystkich kompozycji w szkle.

W naszej ofercie znajdziecie dwa rodzaje gnejsu: w formie naturalnej i otoczaki. Formę naturalną znajdziecie TU, a otoczak TU.

Zastosowanie gnejsu w formie otoczaka:

 

 

Zastosowanie gnejsu w formie naturalnej:

 

Świetnie tworzą płaszczyzny w kompozycji, nadają jej elegancji, zwłaszcza w ogrodach minimalistycznych i z drzewkami w formie bonsai. Wyglądają jak miniaturowe “skały”.

 

BAZALT

Bazalt to skała wulkaniczna o bardzo drobnoziarnistej strukturze i dużej gęstości. Kamienie mają gładką powierzchnię i okrągłe kształty. Ich odczyn zbliżony jest do obojętnego, a więc nie zmieniają odczynu gleby i możemy je stosować we wszystkich ogrodach w szkle. Zamknięte w szkle przepięknie prezentują swoje walory zmieniając kolor na intensywnie ciemną barwę. W naszej ofercie znajdziecie dwa rodzaje bazaltu:

Bazalt czarny – duże kamienie o okągłych kształtach, świetnie podkreślające kolor liści roślin (kontrastując z nimi). Znajdziecie go TU.
Zastosowanie:

skałka bazaltowa – sucha powierzchnia

skałka bazaltowa – wilgotna powierzchnia

Bazalt zielony – mniejsze kamienie o okrągłych i trójkątnych kształtach, przepięknie zmieniające barwę w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Idealne do ogrodów tropikalnych, postawione w formie pionowej wyglądają bardzo oryginalnie. Kupicie go TU.
Zastosowanie:

zielony bazalt posiada różne odcienie – tu na zdjęciu jaśniejszy odcień

 

zielony bazalt – wilgotna powierzchnia kamienia

GRANIT

Granit to skała głębinowa, której nazwa pochodzi od charakterystycznych ziarnistości, które widać bardziej lub mniej na jej powierzchni. Skała o odczynie kwaśnym, która będzie nadawała się do wszystkich gatunków roślin kwasolubnych i takich też kompozycji. Jej forma zależy od sposobu “wyciosania”, ostre krawędzie świetnie podkreślą formę kompozycji i nadadzą jej skalistego charakteru.

Zastosowanie granitu w ogrodach w szkle:

 

 

 

Rozdrobnione skały w formie żwirów znajdziecie również w naszym sklepie internetowym w dziale dodatki (TU). O nich w kolejnym wpisie.

Udanego tworzenia własnych skalistych ogrodów!

Paulina

 

Opublikowano

Zielony Słoik na wrocławskich targach Zielono Mi!

Zielony Słoik Targi Zielono Mi Wrocław 2018

Podczas ostatniego weekendu września mieliśmy wielką przyjemność doświadczyć czegoś zupełnie nowego. Oto Zielony Słoik zaprezentował się szerokiej grupie społeczności Wrocławia na targach Zielono Mi we wrocławskiej Czasoprzestrzeni w tramwajowej Zajezdni Dąbie przy ul. Tramwajowej. Decyzję o wzięciu udział podjęliśmy dość spontanicznie, kilka miesięcy wcześniej, nie mając żadnego doświadczenia z takimi imprezami wcześniej. Nie spodziewaliśmy się więc absolutnie niczego. Będąc odwiedzającym poprzednie edycje tej imprezy wiedzieliśmy, że impreza jest dość licznie odwiedzana przez mieszkańców i poszukiwaczy rzeczy oryginalnych i pięknych. Ale czy to będzie dobra okazja do szerzenia wieści o naszych słoikowych zestawach Zrób to Sam? Okazało się, że tak!

Przygotowania

Przed imprezą podjęliśmy decyzję, że na targach pokażemy nie tylko nasze zestawy DIY, ale także wypuścimy w świat część naszych gotowych kompozycji, które tworzymy od ponad roku w celach sprawdzenia naczyń, testowania nowych gatunków roślin w warunkach słoikowych i aby inspirować Was, drodzy słoikowicze. A, że kompozycji uzbierało się trochę to zapakowanie wszystkiego i przetransportowanie (co prawda tylko na drugą stronę wrocławskiego Parku Szczytnickiego, bo przysłowiowy “rzut beretem” dzieli nas od Zajezdni Dąbie) zajęło nam trochę czasu.

W piątek wieczorem ustawiliśmy nasze stoisko, które przed przywiezieniem ogródków w szkle prezentowało się tak:

U Pauli widać już entuzjazm i podekscytowanie targami

W sobotni poranek dowieźliśmy ogrody w szkle i już wszystko stanęło na swoim miejscu, po czym rozpoczęliśmy dwudniowe  “targowanie”. Nasze stoisko prezentowało się zielono i świetliście.

 

 

Wrażenia

Jakie mamy wrażenia z imprezy? Spotkanie z ludźmi w takim miejscu było bardzo ciekawym doświadczeniem. Przekonaliśmy się o tym, że “ogrodowanie” w szkle jest dla wielu jeszcze mało znanym tematem. Chociaż było także wiele bardzo zainteresowanych osób, które odwiedziły targi właśnie po to aby zakupić ogród w szkle. Przeprowadziliśmy wiele rozmów z bardzo ciekawymi ludźmi, spotkaliśmy naszych byłych warsztatowiczów, osoby, które już znają nasz sklep internetowy, ale chciały zobaczyć nasze produkty na żywo, a także cała masa osób, które odwiedziły nas przy okazji towarzyszących targów Fashion Meeting, a w których (mamy nadzieję) zaszczepiliśmy wiedzę o ogrodach w szkle.

Z ciekawych obserwacji wynika, że znacznie lepiej sprzedawały się nasze gotowe, ustabilizowane kompozycje, niż zestawy ‘zrób to sam’ do tworzenia ogrodów w szkle. Może wynika to z niewiedzy, że takie zestawy w ogóle istnieją na rynku (gotowe zestawy DIY do tworzenia lasów w słoiku to nas autorski pomysł) albo po prostu z chęci postawienia w domu gotowej ozdoby, która ma już w środku ustabilizowany mikroklimat.

Oczywiście cały czas szerzyliśmy wieść o naszych zestawach DIY. Także o naszym sklepiku roślinnym i warsztatach, których na tę jesień zaplanowaliśmy już kilka 🙂

Podsumowując:

 • na targach poznaliśmy kilku ciekawych ludzi, których poznanie zaowocuje w przyszłości ciekawymi współpracami;
 • nasze produkty (a zwłaszcza zestawy do tworzenia lasów w słoiku) zyskały szersze grono odbiorców. Kilka osób dowiedziało się czym są i jak wyglądają od środka;
 • nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania pojedynczymi roślinami to tworzenia ogrodów w szkle. Przy kolejnych edycjach z pewnością poszerzymy sprzedaż o gotowe sadzonki;
 • na imprezie panowała naprawdę ŚWIETNA atmosfera, wszyscy wystawcy jak i odwiedzający byli prze-mili i zaciekawieni;
 • poznaliśmy wielu kreatywnych ludzi, którzy robią piękne rzeczy;
 • nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania naszymi produktami.

Kilka migawek z pobytu Zielonego Słoika na targach we Wrocławiu:

 

 

Dziękujemy bardzo za te owocne dwa dni! I do zobaczenia na kolejnej imprezie 🙂

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym profilu instagramowym oraz facebookowym.

 

Opublikowano

Lasy w słoiku czy ogrody w szkle? Które określenie jest bardziej poprawne

Zastanawiałem się ostatnio jak powinny nazywać się kompozycje, które tworzymy. Czy są to bardziej lasy w słoiku, ogrody w szkle czy może jeszcze coś innego. Pomyślałem, że dobrze byłoby ten temat zbadać. Zacznę, od tego, że postaram się rozbić na czynniki pierwsze te bardziej popularne nazwy. Posłużę się pomocą słownika języka polskiego w celu określenia poprawności poszczególnych pojęć.

Zatem do dzieła!

Las w słoiku

Chyba najpopularniejsza nazwa na to co tworzymy. Ale czy właściwa? Zastanówmy się co oznacza słowo Las. Jeżeli mielibyśmy przywieść nasze pierwsze skojarzenie z lasem to pewnie mógłby to oddać taki obrazek:

las sosnowy
Las sosnowy

Czyli w skrócie drzewa – dużo drzew 🙂
Sprawdźmy jeszcze co o lesie mówi słownik języka polskiego:

las

 • «zwarty zespół roślinności z przewagą drzew i ze swoistą fauną»

Na podstawie powyższych możemy przyjąć, że stworzenie lasu w słoiku byłoby trudnym zadaniem, ze względu na względnie małą powierzchnię słoika w stosunku do powierzchni jaką zajmuje las. To co możemy w takim słoiku stworzyć to raczej warstwa runa leśnego, w której często znajdziemy tak popularne w tych kompozycjach bluszcze czy paprocie. Wciąż jednak nie uważam, że las w słoiku to odpowiednia nazwa do tego typu kompozycji. Sami jej jednak używamy na naszych stronach abyście mogli do nas łatwiej trafić. Z jakiegoś powodu “przyjęła się”.

Terrarium

Mi się raczej kojarzy z miejscem do hodowli tropikalnych zwierząt. To samo też mówi SJP:

terrarium

 • «pomieszczenie o ścianach z siatki lub szkła, przystosowane do hodowania zwierząt lądowych lub ziemno-wodnych»

Dlaczego więc czasami spotykamy się z taką nazwą? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest prawdopodobnie angielska definicja słowa terrarium. Oxford Dictionaries tak tłumaczy słowo terrarium:

terrarium

 • «A vivarium for smaller land animals, especially reptiles, amphibians, or terrestrial invertebrates, typically in the form of a glass-fronted case.»
 • «A sealed transparent globe or similar container in which plants are grown.»

Pierwsza definicja dotyczy hodowli małych zwierząt czyli dokładnie tak jak określa to SJP.
Tłumaczenie drugiej definicji to: “zamknięta przezroczysta kula lub podobny pojemnik, w którym rosną rośliny.”
Na stronie z tłumaczeniem po rozwinięciu “Example sentences” możemy przeczytać o słowie terrarium użytego w kontekście roślinnych kompozycji zamkniętych w szkle. Jeżeli szukamy terrariów to zdecydowanie łatwiej na nie trafić na stronach w języku angielskim chociaż i u nas się trafiają.

Terrarium w szklanej kuli
Terrarium – Źródło zdjęcia: pinterest.com

Ogród w szkle

Określenie dosyć ogólne obejmujące temat w całkiem szerokim zakresie bo przecież mamy dużo różnych rodzajów ogrodów takich jak ogród, japoński, ogród angielski, ogród u babci 😉
Sprawdźmy jeszcze -tak jak to robiliśmy wcześniej – jak słownik określa ogród:

ogród

 • «teren zajęty pod uprawę roślin ozdobnych lub użytkowych z wyznaczonymi alejami, ścieżkami, grządkami itp.»

Definicja całkiem dobrze wpasowuje się się do naszych kompozycji. Mamy teren przeznaczony pod uprawę (wydzielony ściankami słoika), mamy też rośliny ozdobne (mchy, paprocie, palmy itp). Jedyne czego nam brakuje to ścieżki, które nie są nam potrzebne ze względu na rozmiar naszych ogrodów – możemy je podziwiać bez potrzeby poruszania się alejkami. Wystarczy, że weźmiemy słoik w ręcę i już widzimy co się dzieje nad i pod ziemią.

Ogród w szkle z roślinami wodnymi
Ogród w szkle z roślinami wodnymi – źródło pinterest.com

Ogród w słoiku

Mamy tutaj dokładnie to samo co w przypadku ogrodu w szkle. Jedyna różnica jest taka, że w tym przypadku definiujemy rodzaj szkła w jakim posadzony jest ogród.

Biosfera:

nazwa jeszcze bardziej ogólna niż ogród. W SJP jest napisane

biosfera

 • «strefa kuli ziemskiej zamieszkana przez organizmy żywe»

Technicznie chyba najlepsza definicja. Jak najbardziej poprawna i do tego ja brzmi! Jednak dla nas trochę zbyt ogólna – ale kto wie, może za jakiś czas przeczytamy w SJP, że to właśnie ona określa małe kompozycja roślinna zamknięte w szkle.

Mała biosfera w szkle
Mała biosfera w szkle

Zamknięty ekosystem

Brzmi dobrze! Sprawdźmy co na to słownik:

ekosystem

 • «fragment przyrody, np. jezioro, las, stanowiący funkcjonalną całość»

Wszystko pasuje. Mamy ekosystem i z pewnością jest on zamknięty. Na pewno jedno z bardziej trafnych określeń jakie tutaj wymienionych. Podobnie jak w przypadku biosfery obejmuje wszystkie kompozycje zamknięte w szkle.

Inne nazwy:

spotkałem się też innymi określeniami, które są raczej nazwami własnymi lub marką:

 • greenbells – nazwa studia, które tworzy ogrody w szkle.
 • mossarium – mocno nawiązuje do angielskiego słowa ‘moss’, które oznacza mech. Podobnie jak w przypadku terrarium (ziemia) czy akwiarium (woda) – tutaj mamy mossarium (mech). Pięknie 🙂

Podsumowanie:
Chyba nie ma jedynej słusznej nazwy – my lubimy określać nasze kompozycje ogrodami w szkle chociaż zarówno biosfera jak i zamknięty ekosystem wydają się równie trafne. Hasło ogrody w szkle jest dla nas na tyle “pojemnym” pojęciem, że możemy zmieścić tu zarówno fragment lasu, orientalne drzewko w formie bonsai zamknięte w szkle, ale i orchidee oraz sukulenty w szkle. I takie chcemy aby były nasze zestawy do tworzenia ogrodów w szkle. Różnorodne.