Opublikowano

PRZESADZANIE ROŚLIN DOMOWYCH NA WIOSNĘ- wskazówki w uprawie i przykłady gatunków

Przesadzanie roślin – WIOSNA to czas kiedy cała natura budzi się do życia i wszystkie rośliny zaczynają intensywnie rosnąć. Rozbudowują zarówno swoją część nadziemną jak i podziemną. Dla roślin domowych czas wiosny rozpoczyna się już z początkiem lutego kiedy dni są zdecydowanie dłuższe, a stymulacja światłem słonecznym rozpoczyna hormonalnie procesy wzrostu.

“Dzisiaj rano niespodzianie
zapukała do mych drzwi

Wcześniej niż oczekiwałem
przyszły te cieplejsze dni”

marek grechuta
wiosna- ach to ty

Po co nam przesadzanie roślin na wiosnę?

Przesadzanie roślin domowych w tym okresie poprawia kondycję zarówno części podziemnej jak i nadziemnej rośliny. Jako przesadzanie wiosenne mam tu na myśli dwie rzeczy: po pierwsze wymianę podłoża w aktualnej doniczce lub też konieczność przesadzenia rośliny do nowej doniczki o jeden lub dwa rozmiary większej). W rzeczywistości czas tego zabiegu rozciąga się od lutego do czerwca. Spowodowane jest to indywidualnymi potrzebami roślin (bo każde rośliny domowe przesadza się w trochę innym okresie), które nie zawsze mają się dobrze i czasem potrzebują naszego wsparcia szybciej niż planuje zawitać kalendarzowa wiosna. Wspomniane czerwcowe przesadzanie dotyczy się tych, którym to wiecznie wypada z głowy lub nie jest po drodze ze swoimi roślinami. Wtedy mówi się: lepiej późno niż później 🙂
Jednak, nie zawsze przesadzając nasze sadzonki wpłyniemy korzystnie na ich wzrost. Czasami rośliny mogą to porządnie odchorować. Dlaczego rośliny chorują po przesadzeniu? Na jakie gatunki roślin uważać przy przesadzaniu? Jak dobrać ziemię i rozmiar doniczki do przesadzanej rośliny? – w poniższym artykule poznacie odpowiedzi na te pytania.

Jakie kwiaty doniczkowe wymagają przesadzenia?

PO PIERWSZE: PRZESADŹ ROŚLINĘ, KTÓREJ KORZENIE WYCHODZĄ POZA DONICZKĘ

Nie ma tu znaczenia czy Twoja roślina rośnie w doniczce plastikowej (produkcyjnej) czy ceramicznej. Pamiętaj! Należy w odpowiednim czasie zauważyć, że nasza roślina zaczyna ekspansję poza obręb swojej ziemi w dotychczasowej doniczce. Jak wyciągnąć roślinę i korzenie ze starej doniczki?

Roślina, która przerosła korzeniami otwory odpływowe lub wplątała się w materiał drenujący (np. keramzyt), musi być szczególnie delikatnie potraktowana. Jeśli wystające dołem korzenie są sztywne, o wiele łatwiej będzie nam pracować na mocno podlanej, mokrej ziemi. Jeżeli twoja roślinka ma dużo drobnych korzonków zdecydowanie mniej je uszkodzisz przy lekko przeschniętym podłożu, które delikatnie będzie się kruszyć i obsypywać z korzeni. Musisz być przygotowany na to, że czasem trzeba będzie rozciąć starą doniczkę jeżeli korzenie bardzo mocno z niej wyrosły lub wręcz ją rozsadzają (tak dzieje się u roślin o silnym systemie korzeniowym jak np. sansevieria lub zamioculcas. Czasami jest też konieczność przycięcia wystających korzeni lub same się ułamują/ukruszają w procesie wydobywania roślin z doniczki.

Nie martw się! W większości przypadków takie delikatne uszkodzenia mechaniczne korzeni podczas przesadzania są dla roślin bardzo mobilizujące. To dla nich informacja, że coś się dzieje i trzeba zacząć produkować nowe korzenie (w tym przypadku już w nowej doniczce, nowym podłożu).

A więc jaki jest nasz trik? Lekko przesusz podłoże w doniczce zanim przystąpisz do przesadzania roślin. Wtedy ziemia nieco zmniejszy swoją objętość i łatwiej będzie ją odseparować od korzeni roślin. Nie znaczy to jednak, że powinieneś przesuszyć ziemię na tzw. wiór! Wtedy ziemia w doniczce może się mocno zbrylić (prawie na kamień jeżeli jest to sam torf) i korzenie mogą zostać uszkodzone.

W dalszej części artykułu opiszę jak wspierać roślinę po takich uszkodzeniach spowodowanych przesadzaniem.

PO DRUGIE: PRZESADŹ SWOJEGO ROŚLINNEGO MALUCHA (PRZESADZANIE BABY PLANTS / ROŚLINNYCH MALUCHÓW)

W ostatnim czasie szturmem na salony wdarły się roślinne maluchy zwane mini roślinki lub z angielskiego baby plants. To nic innego jak młode sadzonki roślin doniczkowych. W naszym sklepie możecie znaleźć je TUTAJ.

Przesadzanie roślin zakupionych w doniczkach o malutkiej średnicy, od 5 cm do 8 cm to coś nad czym zastanawia się bardzo wiele osób.

A więc jeśli zależy nam na tym, aby nasza mini roślina rosła i miała się dobrze, musimy ją przesadzić. Wybór doniczki zależy od tego czy chcesz aby twoje ‘bejbiki’ nimi pozostały? No cóż. Nie jest łatwą sprawą zahamować wzrost roślin, a w ogrodnictwie często stosuje się do tego specjalne regulatory wzrostów, którymi opryskuje się rośliny w szkółkach.

Jeżeli chcesz aby Twoja baby plant pozostała malutką rośliną: to co możesz zrobić to wymieniać jej raz w roku podłoże w istniejącej doniczce lub, w razie konieczności, dosypywać jej braki. Są takie gatunki baby plants, które wcale nie potrzebują wiele podłoża, bo w naturze nie tworzą rozległego systemu korzeniowego. Należą do nich: peperomie, epifityczne paprocie, sukulenty i kaktusy. Pamiętaj jedynie aby dobrać do roślin domowych odpowiednie podłoże, o którym artykuł znajdziesz TUTAJ (już niebawem). UWAGA! Kiedy nie zdecydujesz się na powiększenie doniczki dla Twojego roślinnego malucha pamiętaj, że musisz kontrolować poziom wilgoci w doniczce częściej niż w przypadku dużych roślin. Małe doniczki to niewielki rezerwuar wody i może w nich szybko przesychać podłoże. Kiedy chcesz zatrzymać wilgoć w okolicach rośliny przeczytaj TEN ARTYKUŁ.

Jeżeli chcesz aby Twój roślinny maluch urósł i miał większą doniczkę: baby plants to bardzo często malutkie i młode sadzonki dużych gatunków roślin domowych. Najlepiej jest je po zakupie (lub po rozrośnięciu się) przesadzić. Wybieraj doniczki o 1-2 rozmiary większe, nie musi to być absolutnie duża donica. Wybierz specjalne podłoże dobrane do odpowiedniego gatunku i ciesz się przepiękną rośliną domową.
Czy wiesz, że możesz także przesadzić do jednej większej doniczki kilka baby plants razem? Efekt może być wtedy spektakularny!

Moja rada? Wybierz dla swojej małej roślinki doniczkę o 2-3 centymetry większą i odpowiednie podłoże, lub nasz gotowy ZESTAW DO PRZESADZANIA TWOJEGO BABY PLANT

Polecam również nawożenie baby plants, ale w rozsądnych ilościach! Co to znaczy? Niemal wszystkie roślinne maluszki można spokojnie nawozić organicznie (np. TAKIM biohumusem w płynie) od 2 do 4 razy w miesiącu przez cały rok. Nawozy w typie biohumusu są bezpieczne dla roślin, a dzięki pierwiastkom w formie organicznej w składzie działają wolniej, ale kompleksowo.

PO TRZECIE: PRZESADŹ ROŚLINY PO PRZEJŚCIACH

PRZELANIE – przesadzanie roślin po przelaniu

Przesadzanie roślin na wiosnę może się wiązać z ich ratowaniem. Przelanie roślin zimą jest bardzo częstym efektem podlewania. Intensywnie działające ogrzewanie, suche powietrze, może nawet nieszczelne okna – to wszystko powoduje szybsze przesychanie wierzchniej warstwy podłoża w doniczce. Większość z nas ocenia stan roślin i ich potrzebę podlania wzrokowo lub organoleptycznie. Jednak dotykając wierzchniej warstwy gleby w doniczce nie zawsze ocenisz prawidłowo stan podlania rośliny. Warto wspomóc się (zwłaszcza w swoich początkach z roślinami doniczkowymi) takimi prostymi narzędziami jak np. patyczki do szaszłyków czy inny drewniany patyk, który gładko wejdzie w podłoże i będzie wyznacznikiem ilości wilgoci w podłożu. Jego zastosowanie jest proste, traktujemy doniczkę jak ciasto w piekarniku. Jeśli po wbiciu do samego końca i wyciągnięciu patyka z doniczki jest mocno wilgotny, znaczy to, że w danym dniu podlewanie jest zbędne.

Jakie są objawy przelania roślin? Do tych najbardziej popularnych zaliczamy pojawianie się niejednorodnych żółtawych plam na roślinach, które z czasem brązowieją. Dodatkowo plamy z reguły zaczynają pojawiać się od czubków liścia i “przesuwają się” do jego wnętrza. Czasami też liść żółknie cały i traci turgor, wiotczeje. Jednak UWAGA! czasem żółknięcie, podsychanie końcówek jest spowodowane zbyt suchym powietrzem dla danej rośliny. Często obserwuje się to u gatunków takich jak: ZIELISTKA, PAPROĆ NEFROLEPIS, KALATEA.

Kiedy roślina jest przelana często jej korzenie zostają porażone przez grzyby i bakterie “gnilne” i rozwija się na nich choroba grzybowa.

GRZYB – przesadzenie roślin po chorobie grzybowej

Choroby grzybowe roślin doniczkowych najczęściej są skutkiem zbyt intensywnego podlewania roślin. Należy jednak pamiętać czym są popularne GRZYBY. Należą one do infekcyjnych czynników chorobotwórczych i wraz z bakteriami wprowadzają zmiany w naszych roślinach. Początkowo objawy infekcji grzybowej mogą być kłopotliwe do rozpoznania, jednak im więcej obserwujemy, tym więcej się uczymy. Najłatwiej kierować się śladami nekrozy, czyli obumierania tkanek, żółtą obwódką plamy z brązowymi środkami. Dodatkowo pojawiają się zmiany w turgorze liści (czyli uwodnieniu), obserwuje się podwijanie/zwijanie się blaszek liściowych lub ich deformowanie.


Brzmi znajomo? To także efekt przelania! Oba powyższe powody (przelanie i choroby grzybowe) skłaniają nas do przesadzenia rośliny. Warto jest zrobić to na wiosnę. A jak?

Jak zabrać się za przesadzanie roślin po takich przejściach? Możesz podejść do tego dwojako.

1. Najpierw leczyć a potem zmienić podłoże i doleczać roślinę – taki ruch polecam w przypadku niewielkich infekcji lub w czasie zimowym. Warto jest roślinę przesuszyć, następnie podlać środkiem grzybobójczym, następnie po pewnym czasie (2-3 tygodniach) przesadzić.

2. W drugiej opcji najpierw przesadzamy roślinę, wcześniej sprawdzając jej system korzeniowy. Po wyjęciu rośliny z doniczki należy je dokładnie oczyścić z ziemi. Następnie usunąć wszystkie suche, martwe, puste i miękkie (czyli zgniłe) korzenie. Następnie można przygotować roztwór chemicznego środka grzybobójczego lub naturalnego środka ochrony roślin na bazie Lecytyny (znajdziesz to TUTAJ). Zamocz w roztworze oczyszczone korzenie, dając im krótką kąpiel przed wstawieniem do nowej mieszanki. Przygotuj czystą doniczkę do przesadzenia, a także podłoże odpowiednio dobrane do gatunku rośliny.
Walka z chorobami grzybowymi jest stosunkowo nierówna, niestety często ją przegrywamy. Warto mieć w swojej domowej apteczce preparaty zapobiegające i wspomagające na taką okoliczność. Mogą to być środki opierające się na ekstraktach roślinnych, pochodzenia naturalnego – np. BIOSEPT ACTIVE.

SZKODNIKI – przesadzanie roślin po ataku szkodnika

Przy atakach szkodników nie ma większego znaczenia czy przesadzisz roślinę w trakcie jej kuracji czy po leczeniu. Warto jest zmienić podłoże wtedy kiedy roślina jest w najlepszej kondycji czyli kiedy troszkę się zregeneruje po ataku, ale czasami sytuacja wymaga przesadzenia bardzo szybko, aby roślinę uratować. Pamiętaj, że przesadzanie zawsze mocno stymuluje roślinę do wzrostu.

Temat walki ze szkodnikami roślin to tzw. temat-rzeka, a więcej informacji znajdziesz w naszych kolejnych artykułach.

Sadzić roślinę do doniczki czy osłonki?

Zdarzyło mi się kiedyś postawić roślinę w osłonce na podwyższeniu z zielonej gąbki florystycznej (gąbka była wewnątrz osłonki). Wbrew pozorom gąbka florystyczna zielona wcale nie szkodzi roślinie. Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że doprowadziłam wtedy swoją pierwszą dracenę do swoistej hydroponiki (uprawy bezglebowej). Dracena pięknie wrosła korzeniami w całą gąbkę. Gdy jednak postanowiłam zmienić jej osłonkę na większą i przesadziłam dracenę razem z przerośniętą gąbką do nowej doniczki, dość szybko obumarła, pozostawiając mnie w rozterce. Teraz wiem, że ją przelałam a stało się tak za sprawą owej gąbki. Zmieniając dracenie kształt i wielkość osłonki, a także podlewając rzadko, ale obficie, gniecione na spodzie osłonki korzenie się ‘ugotowały’. Jaką naukę możesz wyciągnąć z mojej historii?

Roślin NIGDY nie należy sadzić do osłonki. Każda roślina powinna rosnąć w doniczce, która będzie miała na dnie odpływ. Czy to znaczy, że wszystkie osłonki są BE? Nie! Każdą roślinę możesz posadzić do doniczki produkcyjnej (plastikowej – brązowej, białej, czarnej), a następnie wstawić do osłonki. To bardzo wygodne.

Oczywiście najlepszym sposobem jest sadzenie roślin do doniczki z otworem na spodzie oraz z podstawką. Ale w dzisiejszych czasach osłonki podbiły szturmem świat i absolutnie mają fenomenalny design!

A więc możesz: sadzić roślinę do doniczki plastikowej z odpływem, sadzić roślinę do doniczki terakotowej (glinianej, nieszkliwionej), a także do doniczki ceramicznej z podstawką

Nie powinieneś: sadzić rośliny do doniczki plastikowej bez odpływu, sadzić rośliny do osłonki.

Kiedy nawozić po przesadzaniu roślin?

Dlaczego termin pierwszego nawożenia tuż po przesadzaniu rośliny jest taki istotny. Otóż wymieniając podłoże w doniczce nie tylko poprawiamy jej warunki “mieszkalne”. Wspominałam wcześniej o uszkodzeniach korzeni i młodych korzonków, które mogą nastąpić po wyciągnięciu sadzonki ze starej doniczki. Jak jeszcze nie szkodliwe a wspomagające zdaje się być dodanie biohumusu sypkiego do mieszanki, tak już podlanie tuż po innym nawozem może zaszkodzić. Szczególnie niebezpieczne są w takich momentach nawozy mineralne, które mają na celu szybkie i intensywne wchłanianie się poprzez system korzeniowy do dalszych części rośliny. Mają one o wile wyższe stężenia składników pochodzenia mineralnego i mogą tym samy popalić młode, nadruszone przy przesadzaniu korzenie.

Kiedy i czym nawozić? pierwsze nawożenie po przesadzaniu wykonaj nawozem organicznym. Jego forma tutaj nie ma znaczenia, sypki, płynny, stężony- grunt by zastosować się do proporcji zalecanych przez producenta. Kiedy? rozpocznij je ok. 2-3 tygodnie po zmianie podłoża.

Jeśli wykonujesz przesadzanie wiosną, najlepiej jest wtedy wejść w nawożenie mineralne możliwie blisko sezonu letniego. Nawozy mineralne w formie żelowej znajdziesz TUTAJ.

Jakie podłoże wybrać do przesadzania roślin domowych?

W tym akapicie postaram się przedstawić Ci co powinno znaleźć się w mieszance podłoża do przesadzanej przez Ciebie rośliny.

AGLAONEMA/MONSTERA/ALOKAZJA/SCINDAPSUS/EPIPREMNUM – podłoże do aglaonemy

Podłoże do wszystkich roślin z rodziny obrazkowatych (Araceae), które w naturze rosną w wilgotnych i zacienionych lasach Amazonii powinno być lekkie i przepuszczalne, a jednocześnie powinno utrzymywać wilgoć.
Jeżeli chcesz samodzielnie stworzyć podłoże dla swoich roślin doniczkowych z tej grupy użyj w proporcjach: podłoża kokosowego lub odkwaszonego torfu (3 części), perlitu (1 część), chipsów (zrębków) kokosowych (2 części). Możesz wzbogacić swoją mieszankę w sypki humus roślinny, który idealnie wypełni ją i dostarczy roślinom kwasów humusowych, dużo materii organicznych i pożyteczne bakterie i grzyby. Humus do sadzenia znajdziesz TUTAJ.
Jeżeli szukasz gotowej mieszanki do monstery (itd.) znajdziesz je TUTAJ.

HOJA I PEPEROMIE – podłoże do hoji, fikusa, peperomii

Rośliny z tych gatunków pochodzą najczęściej z Ameryki Środkowej i Azji Południowo-Wschodniej. Introdukowane na tereny Europy zaczynają sobie świetnie radzić jako rośliny zewnętrzne w cieplejszych krajach naszego kontynentu. Co za tym idzie, mają dość wysokie wymagania świetlne! W przypadku potrzeb wodnych warto zapamiętać, że żadna z wymienionych w grupie roślin nie lubi przelewania. Tolerują wysoką wilgotność powietrza (zwłaszcza gatunek ficus microcarpa, który pięknie prezentuje się w Lasach w Szkle). Zatem, jaki skład powinno mieć podłoże? Jego cechą będzie silna przepuszczalność, prawie jak u sukulentów! Do wykonania samodzielnej mieszanki potrzebujesz torfu odkwaszonego (3 części), piasku, perlitu i zrębków kokosowych (równo po 2 części). Oczywiście polecam wzbogacić mieszankę na starcie organicznym sypkim biohumusem (TUTAJ), który będzie wolno uwalniał składniki do gotowego podłoża i wspomoże rośliny w rozkrzewianiu. Znajdziesz też gotową mieszankę w wygodnych opakowaniach TUTAJ.

Ważna wskazówka w uprawie: najczęstszym powodem padnięcia roślin z tej grupy jest zbyt intensywne podlewanie i odkładanie się wody na dnie bez warstwy drenażowej oraz BRAK ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI ŚWIATŁA.

PALMA, DRACENA, JUKA – podłoże do draceny

Najczęściej spotykana trójca roślin marketowych, które swoją wielkością i tropikalnym wyglądem szybko zachęcają do zakupu. Jednak żadna z nich nie jest wbrew naszym domysłom rośliną odpowiednią do gorącego, mocno nasłonecznionego miejsca. Pięknie i wdzięcznie rosną, podlewane raz na tydzień w stanowiskach jasnych i częściowo zacienionych.

Oprócz idealnych warunków świetlnych należy pamiętać o żyznym i przepuszczalnym podłożu. Uchroni ono roślinę od zalania ale sprawi, że tuż po podlaniu przetrzyma odpowiednią ilość wody do swojego użytku. Jeśli Twoja roślina nie jest zbyt duża a kupowanie osobnych komponentów, które zalegną w mieszkaniu nie jest na rękę. To gotową mieszankę znajdziesz TU. Samodzielnie składane podłoże do palm, dracen i juk powinno składać się z mieszanki podłoża kokosowego i zrębów (łącznie 4 części), odkwaszonego torfu (2 części), piasku (2 części) oraz z drobnego agroperlitu/perlitu (1 część).

ASPLENIUM I INNE PAPROCIE – ziemia do przesadzania paproci

Gatunki paprociowate, to szeroka gama roślin kryjących się wśród nazw takich jak nefrolepis, asplenium, adiantum, platycerium, paprotnik, nagółka, mikrozorum i wiele innych. Co je łączy? Wbrew powszechnemu mitowi są pochłaniaczami dużej ilości rozproszonego światła! Kochają wysoką wilgotność powietrza oraz lekko kwaśny odczyn podłoża. Niejednemu z nas udało się w swoim życiu poznać kogoś, kto notorycznie uśmierca paprocie jak i takiego ogrodnika, który “nic nie robiąc” posiada paprociowy raj 🙂

W czym tkwi sekret? Tego Wam nie powiem dokładnie, jednak na pewno jest ukryty w podłożu. Podobnie jak wcześniej możesz dostać gotowe mieszanki TUTAJ. W tworzeniu własnego podłoża zaopatrz się w wysokiej klasy kwaśny torf, czipsy kokosowe, piasek i perlit. Należy w potrzebnej ilości podłoża do przesadzania roślin wykonać tak proporcje aby zawierały odpowiednio po 3 części torfu i kokosa oraz po 1 części piasku i perlitu. Co jest istotne, podlej roślinę po przesadzeniu i pozostaw w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Pilnuj aby podłoże skrajnie nie przesuszało się.

JAK DBAĆ O ROŚLINY PO PRZESADZENIU? 3 rzeczy o których musisz pamiętać robiąc przesadzanie roślin

PODSUMOWUJĄC:

  1. Dobrze podlej roślinę po przesadzeniu! Woda będzie im potrzebna teraz do regeneracji korzeni. Jeśli nie masz pewności co do tego czy Twoja roślina jest podlana, warto robić to na początku pod jakimś naczyniem. Obserwując ile wody przelatuje a ile zostaje w doniczce. Powtórz czynność 2-3 razy i odstaw roślinę, na pewno zatrzymała się w niej woda i teraz jest podlana. Następnie podlewanie powtórz za ok. 5 do 7 dni
  2. Rozpocznij nawożenie dopiero po 2-3 tygodniach. Jak wspomniałam we wcześniejszym akapicie nie jest konieczne, wręcz zabronione, natychmiastowe nawożenie roślin po przesadzeniu. Cierpliwie odczekaj dwa/ trzy podlewania i zacznij od nawozów organicznych. Po ok. 2 miesiącach możesz przejść spokojnie na nawóz żelowy- mineralny. Pamiętaj! stosujemy go zdecydowanie rzadziej w ciągu roku niż nawozy typu humusowego.
  3. Postaw w jasnym, widnym miejscu żeby zastymulować roślinę światłem do regeneracji i wzrostu – nawet jeżeli jest to roślina która normalnie stoi w cieniu przyda się jej stymulacja światłem. Im nasza sadzonka jest mniejsza, tym czas przebywania pod światłem lub w owym widnym miejscu się wydłuża. Może to być od jednego do kilku tygodni. Widniej znaczy lepiej, uważaj jednak na słońce, które może popalić młode rośliny.

W tym artykule to już tyle, pozostaje powiedzieć jedno-

Działaj!

Mam nadzieję, że Twoje przesadzanie roślin wiosną będzie owocne, przyjemne i relaksujące, a co najważniejsze – bezpieczne dla Twoich roślin.

Myślę, że z moimi wskazówkami wszystko się może udać!

ogrodniczka Mariola z Zielonego Słoika