Kolejna odsłona ogrodu tropikalnego
Dziś czas na coś niestandardowego, bo posadzone w tym słoju rośliny nie wydają się być typowym leśnym runem. Jednak energetyczna zielistka w odmianie ‘Ocean’, żywo-czerwona fitonia o dużych liściach i soczyście zielone poduchy mchu kępowego (bielistki siwej) to idealne, tropikalne połączenie. Znajdziecie tu też akcent klasyczny, powtarzający się praktycznie we wszystkich naszych ogrodach w szkle, czyli bluszcz pospolity w odmianie ‘Wonder’. To fragment tropików dla każdego. A do tego niecodzienna krzemionka, bo błyszcząca! 🙂
Ogród w słoju ze szklaną pokrywką
Warstwa ziemna:
- warstwa drenażu: żwir kwarcowy drobny 1-3 mm 500ml – x1
- podłoże – podłoże kwaśne – x1
- pomiędzy: ozdobny pasek – piasek kwarcowy 0,1-0,3 mm x1
- węgiel aktywny x1
Warstwa roślinna:
- fitonia – fitonia czerwona – x1
- zielistka Sternbergera ‘Ocean’ – x1
- bluszcz pospolity ‘Wonder’ – x1
- mech kępowy – bielistka siwa – 1 kępa 5-7 cm i 1 kępa 7-10cm – razem 2 sztuki
Warstwa dekoracyjna:
- kamień marmur ‘Ivory’ – 1 op.
- żwirek dekoracyjny krzemionka 200ml – x1
- kawałek wygiętego drewna – patyk z lasu wygotowany we wrzątku 🙂
Wady i zalety szklanych pokrywek do słoików
Tutaj wspomnę jeszcze o jednej istotnej kwestii. Las w szkle został zamknięta szklaną pokrywą, która ma zarówno swoich zwolenników jak i wielu przeciwników. Wielu osobom szklane pokrywki kojarzą się trochę “babciowo”, bardziej klasycznie lub po prostu mało nowocześnie. Jednak takie szklane zamknięcie słoika ma swoje niepodważalne zalety. Dzięki szklanej pokrywce do takiego lasu w słoiku dociera zdecydowanie więcej światła. Kompozycja jest lepiej oświetlona więc rośliny czują się lepiej, rosną do góry zamiast ku ścianom słoika i kompozycja po prostu wygląda lepiej. Oczywiście to rozwiązanie ma też swoje gorsze strony, ale o nich w kolejnym artykule (znajdziesz go TU).
Inspiruj się i kombinuj!
Nasze rozbierane słoiki mogą być dla Ciebie konkretnym przepisem na ogród w szkle, ale także luźną inspiracją. Weź dowolne elementy i kombinuj! Wymieniaj żwirki na inne, łącz rośliny (pamiętaj wtedy tylko o odpowiednim pH gleby!) i dekoruj np. kamieniami szlachetnymi. Możliwości są setki! Stwórz własny las w szkle!
Pozdrowienia!
Paulina z Zielonego Słoika